בין כפור לעשן: מחקרים ביצירתו של אהרן אפלפלד

Research output: Book/ReportBookpeer-review

Abstract

מאז שלהי שנות החמישים מזכה אותנו אהרן אפלפלד בסיפורים, נובלות ורומאנים שנעשו לחטיבה מרכזית של הספרות העברית בת זמננו. הייחוד של יצירתו, החשיבות שלה ואיכויותיה זכו להכרה בארץ ובעולם. יעידו על כך הפרסים הרבים, ביניהם פרס ישראל לספרות, שהוענקו לו בארץ ובארצות שונות, וכן עשרות תרגומי יצירותיו לשפות רבות. ודומה כי רק עתה מתברר עד כמה רלוואנטית יצירתו של אפלפלד לבעיות הזהות שבהן מתחבטת החברה בישראל.
ראשיתו של ספר זה בכנס "מצ'רנוביץ לירושלים", שהוקדש לסיפורת של אהרן אפלפלד. הספר מכיל מאמרים העוסקים בהיבטים שונים של יצירתו. בתחילת הספר מתאר צבי יעבץ את האקלים התרבותי בצ'רנוביץ, עיר הולדתו של אפלפלד, בין שתי מלחמות-העולם. מאמריהם של גרשון שקד ויגאל שוורץ מתייחסים באופן מקיף למכלול יצירתו. אבנר הולצמן מתאר במאמרו את תחילת דרכו הספרותית. מאמריהם של סידרה אזרחי, יצחק בן-מרדכי, נורית גרץ ואיריס פרוש עוסקים בעניינים תימאטיים. בנושאים פואטיים דנים מאמריהן של חמוטל בר-יוסף, נעמי סוקולוב, חיה שחם ונילי רחל שרף-גולד. בנושאים הקשורים ללשון היצירות ולסגנונן עוסקים המאמרים של יעקב ג'פרי גרין, ברכה פישלר ומלכה שקד.
מזה שנים רבות משמש אהרן אפלפלד כחבר סגל במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. אישיותו, הבנתו העמוקה בספרות ודקויות-ההבחנה שלו הן מקור השראה לכולנו: למורי המחלקה ולסטודנטים הזוכים לטעום ממנו טעמה של ספרות. כאות להוקרתנו ולאהבתנו אנו מגישים לו את הספר הזה.
Original languageHebrew
Place of Publicationבאר שבע
Publisherהוצאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
Number of pages248
StatePublished - 1997

Publication series

Nameאשל באר שבע: מחקרים במדעי היהדות
Volume6

Cite this