הדרה חברתית וזכויות אדם בישראל

Translated title of the contribution: Human rights and social exclusion in Israel

יאיר רונן (Editor), ישראל דורון (Editor), ורד סלונים-נבו (Editor)

Research output: Book/ReportBookpeer-review

Abstract

שני מושגים עומדים בבסיס ספר זה: הדרה חברתית וזכויות אדם. מטרת הספר לחשוף, ולו באופן חלקי, את תוצאות המפגש בין תפיסת עולם הרואה בזכויות אדם מרכיב יסודי ומהותי באופייה של מדינת ישראל לבין המציאות הישראלית בראשית האלף השלישי אשר במסגרתה, בהקשרים רבים ומגוונים, קבוצות ויחידים בחברה מוצאים עצמם מודרים ממעגלי הפעילות וממוקדי העוצמה והכוח. כיבוד זכויות אדם הלכה למעשה מחייב כי אדם לא יסבול מהדרה חברתית. אף על פי כן, השיח העיוני והציבורי בישראל, המנסה לקשר בין המושגים הדרה חברתית וזכויות אדם, צנוע.
בפרקים השונים של ספר זה מוצגים ממצאי מחקרים וניתוחים עיוניים שנעשו על ידי מגוון חוקרים, אנשי מקצוע ופעילים חברתיים הנוגעים כולם בהיבטים של הדרה חברתית וזכויות אדם בחברה הישראלית.
הדבר נעשה מתוך פרספקטיבה רחבה הנוגעת באוכלוסיות מוחלשות מגוונות ובהקשרים מקצועיים וכלכליים שונים. התמונה הכוללת העולה מאוסף הממצאים והתובנות הנחשפים בכל אחד מהפרקים יוצרת פסיפס מרתק של פער – לעיתים אף תהום של ממש – בין הרטוריקה של זכויות האדם ברמת השיח העיוני, השיפוטי, המקצועני או הציבורי ובין מציאות ההדרה מהן סובלות אוכלוסיות מודרות ומוחלשות בישראל. פער זה הוביל לדיונים בתיקון חברתי, המאתגרים את הקורא לבחון מחדש את הסתכלותו על החברה הישראלית.
Translated title of the contributionHuman rights and social exclusion in Israel
Original languageHebrew
Place of Publicationתל אביב
Publisherהוצאת רמות
Number of pages356
ISBN (Electronic)9789652744456
StatePublished - 2008

Cite this